جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲
 

اخبار

مانور مبارزه با حریق بندر گناوه

مانور مبارزه با حریق بندر گناوه
اداره بندر و دریانوردی گناوه به منظور ارتقاء توان عملیاتی نیروهای آتش نشانی، تجهیزات و سیستم های اطفاء حریق موجود و با توجه به افزایش ریسک های موجود در بندر و ترافیک شناورها در محدوده خور تصمیم به اجرای مانور اطفاء حریق در محوطه های عملیاتی بندر در تاریخ 30/04/1395 گرفت.

آتش‌سوزی در بندر گناوه از حوادثی است که در هر زمان و مکان که شرایط آن فراهم گردد می‌تواند در مدت کوتاهی تبدیل به بحرانی بزرگ شده و خسارات و تلفات مالی و جانی فراوانی ایجاد نماید. اداره بندر و دریانوردی گناوه به منظور ارتقاء توان عملیاتی نیروهای آتش نشانی، تجهیزات و سیستم های اطفاء حریق موجود و با توجه به افزایش ریسک های موجود در بندر و ترافیک شناورها در محدوده خور تصمیم به اجرای مانور اطفاء حریق در محوطه های عملیاتی بندر در تاریخ 30/04/1395 گرفت.
جلسه هماهنگی در تاریخ 28/04/95 با حضور بخش های مختلفی که در مانور نقش داشنتند برگزار گردید و به منظور اطمینان از عملکرد تجهیزات اطفاء حریق و آمادگی و هماهنگی نیروهای عملیاتی در تاریخ 29/12/94 پیش مانور در محل حادثه فرضی برگزار شد.
در مورخه 30/04/95 ساعت 09:20 طی تماس برج کنترل بندر با ایستگاه آتش نشانی، پاسگاه گارد، واحد اسکله و امور دریایی وقوع آتش سوزی روی بر روی موتورلنج چوبی در محل روبروی اسکله قدیم اعلام گردید. بلافاصله مامورین گارد به محل اعزام و ضمن مسدود نمودن مسیرهای منتهی به محل آتش سوزی، مسیر تردد خودروهای آتش نشانی را باز نمودند. در این هنگام جهت جلوگیری از بروز وقوع بحران، یدک کش آزادی نیز به منظور جلوگیری از تردد شناورها اقدام به مسدود نمودن ورودی کانال نمود و همزمان واحد اسکله جهت جلوگیری از تسری حریق اقدام به جداسازی شناورهای هم جوار نمود. در ادامه عملیات اطفاء حریق آبی با استقرار سه خودرو اطفاء حریق سبک و سنگین، استفاده از یدک کش قیام از سمت دریا و همچنین سیستم اطفاء حریق ثابت ( تاورها و هیدرانت ها) با حضور 10 نفر از نیروهای اتش نشان صورت گرفت. پس از اطفای حریق شناور دو نفر از نیروهای آتش نشانی، با لباس عملیاتی، کپسول تنفسی وارد شناور شده و از موفقیت عمیلات اطمینان حاصل نمودند. مانور مبارزه با حریق در ساعت 09:45 دقیقه با موفقیت به اتمام رسید.
همچنین به منظور بررسی و ارزیابی عملکرد بخش های مختلف در مانور، جلسه ای در ساعت11:00 مورخ 30/04/94 برگزار و نقاط قوت و ضعف این مانور با استفاده از روش swot مورد تحلیل قرار گرفت.
واکنش سریع در هنگام وقوع حریق، اتخاذ اقدامات مناسب فردی و گروهی، هماهنگی با سایر نیروهای عملیاتی، رهبری و هدایت تیم های مختلف توسط مسئول عملیات به عنوان نقاط قوت و کمبود تجهیزات ارتباطی از نقاط ضعف این مانور شناسایی گردید.
امید است با برگزاری این مانورها به صورت ادواری، توان عملیاتی این اداره جهت مقابله با بحران های مشابه ارتقا یابد.


1--1   

3--1 

4--1 

7--1 

9--1 

10--1

۳۱ تیر ۱۳۹۵ ۰۳:۳۵
تعداد بازدید : ۳,۱۶۰